Itt a nagy döntés: 85 milliárd forintnyi K+F-forrást osztottak el most

Itt a nagy döntés: 85 milliárd forintnyi K+F-forrást osztottak el most

Megszülettek a támogatói döntések a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból az év korábbi szakaszában megjelent két nagy pályázatnál és ezeken összesen 64,1 milliárd forintot ítéltek oda 150 pályázónak, további 21 milliárd forintnyi pályázati igény pedig uniós pályázaton kaphat majd forrást – jelentették be ma közös sajtótájékoztatón.

Brutális pályázói érdeklődés: egy órán belül felfüggesztik a KFI-felhívást!

Mivel 11 nap alatt a 45 milliárd forintos pályázati keret több mint négyszeresére érkezett be támogatási igény az NKFI Hivatal Piacvezérelt kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatása (2019-1.1.1-PIACI KFI) című pályázatára, ezért mai közleményében arra figyelmeztet a Hivatal, hogy ma délután 2 órától lezárja ezt a felhívását - jelent meg a hivatalos pályázati oldalon.

Egy hét múlva nyílik a sok cég által várt hatalmas KFI-pályázat Magyarországon

A támogatási kérelmek várhatóan egy hét múlva, július 19-től nyújthatók be a piacvezérelt kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatására, amely a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Hivatal idei legnagyobb volumenű, 45 milliárd forint keretösszegű pályázata lesz - közölte a hivatal pénteken az MTI-vel.

Megtudtuk, mi áll a mai 32 milliárdos kormánybejelentés mögött

A mai Kormányinfón elhangzott 32 milliárd forintos többletforrás "az NKFI Alap jelenleg elérhető pályázati programjainak továbbvitele mellett új kutatás-fejlesztési programok elindítására is lehetőséget biztosít" - jelezte a kormánydöntés hátterét firtató Portfolio-kérdésre az Innovációs és Technológiai Minisztérium Sajtóosztálya. A döntés azért lényeges, mert idénről jövőre kalkulációink szerint mintegy 25%-kal, 125-ről 157 milliárd forintra, ugranak meg a KFI-célú hazai kiadások Magyarországon, amelynek az a mozgatórugója, hogy sikerüljön elérni a jövőre megcélzott 1,8%-os GDP-arányos KFI-kiadási célt. A ma bejelentett 13+1 pontból álló gazdaságvédelmi akcióterv további pontjairól és értékeléséről alábbi cikkeinkben írtunk:

Több tízmilliárdos összegben indulnak innovációs pályázatok Magyarországon

Ma megnyílt egy 3 milliárd forintos keretösszegű egyetemi innovációs ökoszisztéma pályázat a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból és egy hetes társadalmi egyeztetésre bocsátják a kis- és középvállalkozásoknak szóló 45 milliárd forintos piacvezérelt KFI-pályázatot is, amely május 20. körül nyílhat meg - jelentette be Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, illetve Birnker Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke egy mai közös sajtótájékoztatón.

Íme a stratégia, hogy "Magyarország ne legyen még vízfejűbb, mint most"

Több pillérre épül az új nemzeti kutatási, fejlesztési és innovációs stratégia, az Innovációs Alap forrásaiból várható versenypályázatoknak pedig az a fő célja, hogy "Magyarország ne legyen még vízfejűbb, mint most" - hangzott el az innovációs fórumsorozat mai budapesti zárórendezvényén. A "vízfejűség" témája kapcsán Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnöke megjegyezte: ha a jelenlegi tendenciák folytatódnának, amikor nagyon sokan áramlanak a főváros irányába, akkor néhány évtizedes távon 4-5 millió főre duzzadna Budapest és az agglomeráció lakossága, amire nincs felkészülve a főváros és Magyarországnak sem lenne jó az elnéptelenedő vidék miatt.

Egy új kutatási alap jön létre Magyarországon

A közeljövőben két külön alap lesz a magyarországi kutatások finanszírozására, azaz a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap mellé feláll egy új kutatási alap is - jelezte a Figyelőnek Szigeti Ádám. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára hozzátette: előbbi a vállalatoknak biztosít támogatást, utóbbi pedig a felsőoktatási intézményeknek és a kutatóintézeteknek nyújt k+f-re fordítható forrásokat.

Nagy döntésekre készül a kormány a kutatás-fejlesztés és innováció terén

A magyarországi kutatási, fejlesztési és innovációs rendszer szervezeti és anyagi kereteinek jelentős átalakítási terve rajzolódik ki a legfrissebb Magyar Közlönyben megjelent 10 pontos kormányhatározatból. Az átalakítások indokaként Magyarország versenyképességének növelését jelölte meg a kormány és olyan tervek tűnnek ki a határozatból, mint például egy állami fenntartású alkalmazott kutatóintézet-hálózat létrehozása, egy új Kutatási Alap felállítása, egy új KFI stratégia és finanszírozási keretrendszer kidolgozása, továbbá a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalba való beolvasztása.

400 kutató nyert el 12 milliárd forintot felfedező kutatásokra

400 kutató nyert el 12 milliárd forintot felfedező kutatásokra

Kihirdették ma a különböző felfedező kutatások támogatására szolgáló, februárban lezárult pályázatok eredményeit, így összesen 400 kutató nyert el mintegy 12 milliárd forintot a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból - jelentette be a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal. A források egyharmadát fiatal kutatók nyerték el, akik kutatói életpályájukat és önálló kutatásaikat Magyarországon kezdik meg.

Nyugi, nem fogy még el az összes innovációs pályázati forrás

Bár több ma megjelent cikk is úgy mutatta be, mintha az innovációs források terén már csak az utolsó pályázati lehetőségek közelednének, de ez nincs így, kettőnél jóval több innovációs pályázat nyitott a kis- és középvállalkozások számára és újabb felhívások meghirdetése is várható - hívja fel a figyelmet tisztázó közleményében a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal.

Idén is elnyerhetik a 300 milliós gigatámogatást a legnagyobb magyar koponyák

2018-ban is pályázhatnak majd az Élvonal programba azok a vezető kutatók, akik az utóbbi 10 évben nyújtott teljesítményük alapján a világ tudományos élmezőnyébe tartoznak - hívta fel a lehetőségre a figyelmet ma a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Hivatal. A tavalyi kiíráson végül tucatnyian nyertek öt évre 300 millió forintnyi támogatást és közülük az egyik nyertes, Nusser Zoltán projektje, a minap az Európai Kutatási Tanács rangos díját is elhozta Brüsszelből - emlékeztet az NKFIH.

Már 600 milliárdot öntöttek a gazdaságba, és ez még csak a kezdet

A következő két évben elkerülhetetlen, hogy a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap éves költségvetése a mostani 83 milliárd forintról "2020-ra megduplázódjon, azaz az állam ugyanannyival járuljon hozzá a kutatásfejlesztési és innovációs célokat ösztönző Alapba, mint amennyi most a vállalati befizetésekből bejön" - többek között ezt szorgalmazta a Portfolio-nak adott interjúban Pálinkás József. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke szerint így érhető el, hogy a kiépülő kutatási infrastruktúrát országszerte használni lehessen, a megkezdett programok folytatódhassanak, és elkerülje az ország, hogy "2020-22-ben visszaesés legyen a kutatási ráfordításokban". Pálinkás bemutatta, hogy miért változott jelentősen 2018-tól az Alapból meghirdetett pályázatok szabályrendszere és a szigorodó feltételek miatt azt kéri: "csak azok a cégek adják be a pályázataikat, amelyek gazdálkodása kifogástalan és működése a pályázati forrás nélkül is fenntartható".

Megkezdték a kísérleteket az első külföldi kutatócsoportok a szegedi lézeres kutatóintézetben

Elkezdték az első külföldi (svájci és görög) kutatócsoportok is használni a szegedi lézerközpont különböző berendezéseit és így nemcsak különböző tudományos kutatási eredmények jöhetnek majd ebből a folyamatból, hanem közben anyagilag is hozzájárulnak a 85%-ban EU-pénzből létrehozott hatalmas kutatási infrastruktúra fenntartásához.

A Richter nyerte eddig a legtöbb KFI-pénzt - Nagy változások jönnek idén!

A kutatás-fejlesztési és innovációs versenypályázati rendszerben 2015 óta összesen 1981 vállalkozás együtt 297 milliárd forintnyi EU-s és magyar költségvetési forrást nyert el, és köztük a legtöbbet, 4,2 milliárd forintot 4 pályázattal a Richter Gedeon Nyrt. nyerte - mutatta be az elmúlt 3 évi folyamatokat összegző mai előadásában Pálinkás József. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke a pályázati értékelések alapján rámutatott, hogy nagyon sokan próbálkoztak be túlárazott költségvetéssel, illetve túlzott kockázatokat jelentő projektekkel és sokan játszottak a hiánypótlásokra is. Ezek miatt az idén januárban közzétett, összesen 61 milliárd forintos keretösszegű versenypályázati kiírásoknál jelentős változásokat léptetnek életbe, köztük egy olyan 10 milliárdos pályázatnál is, amely direkt a mikro- és kisvállalkozásoknak szól.

Budapesti és Pest megyei cégek, figyelem! - Két nagy kutatás-fejlesztési pályázat is megnyílt ma

Miután hétfőn megjelent négy felfedező kutatásokat ösztönző témapályázat összesen 12 milliárd forintos keretösszeggel, ma további négy, a vállalkozások innovációs tevékenységét, illetve a kutatói-ipari együttműködéseket támogató pályázatot tett közzé a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal. Ezek együttes keretösszege 61 milliárd forint, és a pénz a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból származik majd. Fontos és az előző évekhez képest új fejlemény, hogy a ma megjelent két céges pályázat 30 milliárdos keretére kizárólag budapesti és Pest megyei cégek pályázhatnak.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Egy egész fegyvernemnek kell szembenéznie az új trónkövetelővel: bemutatkozik az RHC-155
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.